×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 561

Најнови информации

Последните неколку месеци се врши сериозен поврат на ДДВ кон фирмите и дека има значително подобрување на наплатата на даноци, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски.

Во октомври 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.3% на месечно ниво, односно за 1.1% на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика.

Управата за јавни приходи денеска го промовираше новиот Контакт центар лоциран во Регионалната канцелари Скопје како и нови проекти со кои даночните обврзници добиваат лесна и квалитетна даночна услуга.

Регулаторната комисија за енергетика на РМ денеска објави Одлука за определување на највисоки цени на одделни нафтени деривати, со која се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,95%, односно за 1,21% во однос на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија од 13.11.2017 година.

Министерство за финансии објавува Известување за почеток на процесот за подготовка на Предлог на Закон за пријавување и евиденција на обврски.

Министерството за финансии објавува јавен повик за аплицирање на кандидати за волонтирање.

Во Собранието денеска почнува расправата по Предлог-буџетот за 2018 година. Предложениот буџет е на дневен ред во матичната Комисијата за финансирање и буџет, каде според деловникот расправата трае 10 работни денови.

Страница 10 од 49

ЗА НАС

Институтот на сметководители и овластени сметководители на Република Македонија е професионално здружение на сметководителите и овластените сметководители, основано во согласност со Законот за вршење на сметководствена дејност. Институтот се основа со цел унапредување на сметководствената професија и организирано делување.

КОНТАКТ ИНФО

Ѓуро Стругар бр.5
(зграда Технометал Вардар)
кат 1, лок 132/133
1000 Скопје,
Република Македонија

T: +389 (0)2 3200030
E: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.